2017/2018 Key Dates
#Oscars2018 Foreign-Language Film: Today, September 26, submission from Canada.
Save

Sunday, September 10, 2017

74th Venice Film Festival Award Winners


Awards ceremony was average with most annoying moments when to Italian translations happened and nothing else was happening.

As a matter of fact some award winners had no idea of what to do while the translation was taking place.  Perhaps next time subtitles are use for translation or tell winners what to do, like for example, go to stage center and allow photographers to flash their cameras.

There was a moment that felt the awards were going very European, especially after parallel sections went Latin American; but was too early as after all big winner is Mexican and as he said, is the first time a Mexican director gets top award.  Congratulations to Guillermo del Toro!



Most interesting is that a couple of award winning films are already submissions to Oscars 2018 in the foreign-language film category; perhaps now the most awaited news is to find if Foxtrot wins the Best Picture Ophir award to become Israel's submission as will be interesting to find if film overcomes political controversy film generated.

The oldest film festival in the world has become the very first to acknowledge and award the new art form, virtual reality films.  The milestone is recorded for history.  All other festivals will be relegated to second and further places and yes, history is not kind and will be forgotten, unless virtual reality disappears as a momentary fashion; me, think will stay as long great directors start to use the medium and it's happening right now.

So this is for this year.  Ciao.

---///---
9/9/17
Later today is the awards ceremony but there are some award winners already announced.

Official Selection

Golden Lion for Best Film: The Shape of Water, Guillermo del Toro, USA

Silver Lion Grand Jury Prize: Foxtrot, Samuel Maoz, Israel, Germany, France and Switzerland

Special Jury Prize: Sweet Country, Warwick Thorton, Australia

Silver Lion for Best Director: Xavier Legrand for Jusqu'à la garde, France

Copa Volpi for Best Actress: Charlotte Rampling in Hannah, Andrea Pallaoro, Italy, Belgium and France
Copa Volpi for Best Actor: Kamel El Basha in L'Insulte (The Insult), Ziad Doueiri, France and Lebanon
Marcello Mastroianni Award for Best New Young Actress or Actor: Charlie Plummer in Lean On Pete, Andrew Haigh, UK

Best Screenplay: Martin McDonagh for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh, UK
Lion of the Future - Luigi de Laurentiis Award for Best Debut Film: Jusqu'à la garde, Xavier Legrand, France

Orizzonti Awards
Best Film: Nico, 1988, Susanna Nicchiarelli, Italy and Belgium
Special Jury Prize: Caniba, Lucien Castaing-Taylor and Verena Paravel, France
Best Director: Vahid Jallilvand for Bedoune Tarikh, Bedoune Emza (No Date, No Signature), Iran
Best Actress: Lyna Khoudri in Les Bienheureux, Sofia Djama, France and Belgium
Best Actor: Navid Mohammadzadeh in Bedoune Tarikh, Bedoune Emza (No Date, No Signature), Vahid Jalilvand, Iran
Best Screenplay: Dominique Welinski and René Ballesteros for Los Versos del Olvido, Alireza Khatami, France, Germany, Netherlands and Chile

Best Short Film: Gros Chagrin, Céline Devaux, France, 15' (animation)
Short Film Nominee for the European Film Awards: Gros Chagrin, Céline Devaux, France, 15' (animation)

Venezia Classici
Best Documentary: The Prince and the Dybbuk, Elwira Niewiera and Piotr Rosolowski, Poland and Germany
Best Restored Film: Idi I Smotri (Come and See), Elem Klimov, USSR, 1985

Virtual Reality
Best VR Award: Arden's Wake Expanded, Eugene Yk Chung, USA, 16'
Best VR Experience Award (for Interactive Content): La Camera Insabbiata, Laurie Anderson and Huang Hsin-Chien, USA, 20' (animation)
Best VR Story Award (for Linear Content): Dongducheon (Bloodless), Gina Kim, South Korea and USA, 12'

To check winners at official site go here.

Autonomous Sections

14th Giornate degli Autori
Director's Award: Candelaria, Jhonny Hendrix Hinestroza, Colombia, Germany, Norway and Argentina
Finalists
M, Sara Forestier, France
Mi Hua Zhi Wei (The Taste of Rice Flower), Pengfei, China
Label Europa Cinemas: M, Sara Forestier, France
People's Choice Award: Ga'Agua (Longing), Savi Gabizon, Israel

32nd Settimana Internazionalle della Critica - Venice International Film Critics' Week
Mario Serandrei Award: Les garçons sauvages (The Wild Boys), Bertrand Mandico, France
SIAE Audience Award: Temporada de Caza (Hunting Season), Natalia Garagiola, Argentina, USA, Germany, France and Qatar
Verona Film Club AwardTeam Hurricane, Annika Berg, Denmark

Collateral Awards

FIPRESCI Awards
Best Film of Venezia74: Ex Libris. The New York Public Library, Frederick Wiseman, USA (documentary)
Best Film in Orizzonti: Los Versos del Olvido (Oblivion Verses), Alireza Khatami, France, Germany, Netherlands and Chile

SIGNIS Award: La Villa (The House by the Sea), Robert Guediguian, France
Special Mention: Foxtrot, Samel Maoz, Israel, Germany, France and Switzerland

FEDEORA Awards (Federation of Film Critics of Europe and the Mediterranean)
Best Film: Eye on Juliet, Kim Nguyen, Canada, France and Moroco
Best Debut Filmmaker: Sara Forestier for M, France
Best Actor: Redouanne Harjane in M, Sara Forestier, France

Arca CinemaGiovani Award
Best Film Venezia74: Foxtrot, Samel Maoz, Israel, Germany, France and Switzerland
Best Italian Film: Denoise (Beautiful Things), Giorgio Ferrero, Italy, 12'

Fair Play Cinema Award: Ex Libris. The New York Public Library, Frederick Wiseman, USA (documentary)
Special Mention: Human Flow, Ai Weiwei, Germany and USA

FEDIC Award: La Vita in Comune, Edoardo Winspeare, Italy
Special Mention: Nico, 1988, Susanna Nicchiarelli, Italy and Belgium
FEDIC Mention - Il giornale del cibo: Le Visite, Elio Di Pace

Fondazione Mimmo Rotella Award
George Clooney for Suburbicon, USA
Michael Caine in My Generation, David Batty, UK (documentary)
Ai Weiwei for Human Flow, Germany and USA (documentary)

Francesco Pasinetti Awards - SNGCI
Best Film: Ammore e Malavita, Manetti Brothers, Italy
Special Mentions
Gatta Cenerentola, (Cinderella the Cat) A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri and D. Sansone (animation)
Nico, 1988, Susana Nicchiarelli, Italy and Belgium

Future Film Festival Digital Award: The Shape of Water, Guillermo del Toro, USA
Special Mention: Candelaria, Jhonny Hendrix Hinestroza, Colombia, Germany, Norway and Argentina

Green Drop Award: First Reformed, Paul Schrader, USA

Human Rights Nights Award: The Rape of Racy Taylor, Nancy Buirski, USA
Special Mentions
L'Ordine delle Cose, Andrea Segre, Italy
Human Flow, Ai Weiwei, Germany and USA

La Pellicola d'Oro Awards - Production Directors
Italian Film: Daniele Spinozzi for Ammore e Malavita, Manetti Brothers, Italy
International Film: Riccardo Marchegiani for Mektoub My Love: Canto Uno, Abdellatif Kechiche, France and Italy
Miglior macchinista: Roberto di Pietro for Hannah, Andrea Pallaoro, Italy, France and Belgium

Online Critics Awards
Mouse d'Oro for Best Film in Competition: Mektoub My Love: Canto Uno, Abdellatif Kechiche, France and Italy
Mouse d'Argento for Best Film Out of Competition: Gatta Cenerentola, (Cinderella the Cat) A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri and D. Sansone (animation)

Nuovo IMAIE Talent Award
Federica Rosellini in Dove cadono le ombre, Valentina Pedicini, Italy
Mimmo Borrelli in L'equilibrio, Vicenzo Marra, Italy

Sorriso Diverso Venezia 2017 Award: Il Colore Nascosto delle Cose, Silvio Soldini, Italy and Switzerland

Soutrack Stars Award: Alexandre Desplat for The Shape of Water, Guillermo del Toro, USA
Special Mention: Ammore e Malavita, Manetti Brothers, Italy
Career Achievement Award: Andrea Guerra

Brian Award: Les Bienheureux, Sofia Djama, France and Belgium
C. Smithers Foundation-CICT-UNESCO Award: The Shape of Water, Guillermo del Toro, USA
Cinema for UNICEF 2017: Human Flow, Ai Weiwei, Germany and USA (Documentary)
Civitas Vitae Award: Il Colore Nascosto delle Cose, Silvio Soldini, Italy and Switzerland
Coppa Codacons Ridateci i soldi:
Enrico Fulghignoni-CICT-UNESCO Award: Human Flow, Ai Weiwei, Germany and USA (Documentary)
Gianni Astrei Award: Gatta Cenerentola, (Cinderella the Cat) A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri and D. Sansone (animation)
Interfilm Award: Los Versos del Olvido (Oblivion Verses), Alireza Khatami, France, Germany, Netherlands and Chile
Laterna Magica Award: L'equilibrio, Vicenzo Marra, Italy
Leoncino d'Oro Agiscuola Award: The Leisure Seeker, Paolo Virzi, Italy
Lina Magiacapre Award: Les Bienheureux, Sofia Djama, France and Belgium
Lizzani Award: Il Colore Nascosto delle Cose, Silvio Soldini, Italy and Switzerland
Open Award: Gatta Cenerentola, (Cinderella the Cat) A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri and D. Sansone (animation)
Queer Lion: Marvin, Anne Fontaine, France
Sfera 1932 Award: La melodie, Rachid Hami, France

UNIMED AwardLa Villa (The House by the Sea), Robert Guediguian, France
Special Mention: Brutti e Cattivi, Cosimo Gomez, Italy

Golden Lion for Lifetime Achievement: Jane Fonda and Robert Redford
Jaaeger-Le Coultre Glory to the Filmmaker Award: Stephen Frears
L'Oreal Paris per il Cinema Award: Valentina Corti
Persol Visionary Award: Liev Schreiber
Premi Pietro Bianchi: Michele Placido
Premio Gillo Pontecorvo - Arcobaleno Latino: Miao Xiaotian, CEO of China Film Coproduction Corporation

No comments yet